Terroir - Ceremonial matcha Miyazaki Saemidori 30 g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
This is a top-tier ceremonial matcha with a refined and distinct flavor profile. Compared to everyday variants, it is characterized by a cleaner, deeper, and more balanced taste. In the aroma of the dried tea, light floral notes and a delicate, creamy accent are detectable.
In flavor, it is smooth and balanced, with noticeable umami, delicate sweetness, and a hint of astringency that provides structure without being sharp. The consistency is delicate and uniform, creating a thick, stable foam and a clean mouthfeel.
Ingredients: 100% organic green tea from ecological farming
Origin: Miyazaki, Japan
Brewing Instructions: Intended for traditional water-based brewing, which best reveals its structure and harmony of flavors. Brew for 2-3 min at 70°C.
Processing Method: First harvest of 2025, processed in March 2026. The leaves were shaded for 20–25 days before harvest; hand-picked.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | TERROIR |
|---|---|
| Benefits: | Pro-health |
| Brewing temperature: | 70°C |
| Brewing time: | 2-3 min |
| Number of infusions: | 1 |
| Tea format: | Loose |
| Tea packaging: | Sachets - unpacked |
| Packaging: | 30 g |
| Product type: | Tea |
| EAN: | 5908089495043 |
| Index: | 2201000271 |
This is a top-tier ceremonial matcha with a refined and distinct flavor profile. Compared to everyday variants, it is characterized by a cleaner, deeper, and more balanced taste. In the aroma of the dried tea, light floral notes and a delicate, creamy accent are detectable.
In flavor, it is smooth and balanced, with noticeable umami, delicate sweetness, and a hint of astringency that provides structure without being sharp. The consistency is delicate and uniform, creating a thick, stable foam and a clean mouthfeel.
Ingredients: 100% organic green tea from ecological farming
Origin: Miyazaki, Japan
Brewing Instructions: Intended for traditional water-based brewing, which best reveals its structure and harmony of flavors. Brew for 2-3 min at 70°C.
Processing Method: First harvest of 2025, processed in March 2026. The leaves were shaded for 20–25 days before harvest; hand-picked.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | TERROIR |
|---|---|
| Benefits: | Pro-health |
| Brewing temperature: | 70°C |
| Brewing time: | 2-3 min |
| Number of infusions: | 1 |
| Tea format: | Loose |
| Tea packaging: | Sachets - unpacked |
| Packaging: | 30 g |
| Product type: | Tea |
| EAN: | 5908089495043 |
| Index: | 2201000271 |