Set Hard Beans KONKRET CHOCOLATE 1 kg + COFFEELAB Sweet Edition Espresso 1 kg + Pellini Top Originale 1 kg
Roasting date: 27.04.2026
(TAX included)
KONKRET CHOCOLATE is a blend of 50% Arabica and 50% Robusta, roasted by Hard Beans in Poland. Medium roast, perfect for espresso machines and moka pots. You can expect hints of chocolate, nuts, and cocoa. Perfect also for milk coffees.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HARD BEANS |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | Blend |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil, Vietnam, Indonesia, Uganda |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Blend |
| Flavour notes: | chocolate, nutty |
| Growing location: | 300-800 |
| Growing region: | Blend |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Blend |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed and natural |
| Tasting notes: | Czekolada, orzechy, kakao |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246832976 |
| Index: | 2101032092 |
| Manufacturer: | COFFEELAB |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | forest fruits, nutty |
| Growing region: | Cerrado i Mogiana |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Yellow Catuai, Yellow Bourbon |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | MALINY, MIGDAŁY, MLECZNA CZEKOLADA |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5904915780178 |
| Index: | 0101012556 |
| Manufacturer: | PELLINI |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Country of roasting: | Italy |
| Flavour notes: | sweet |
| Roast level: | Dark |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Tasting notes: | słodkie |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 8001685092702 |
| Index: | 0101000467 |
| Expiration date: | 06.04.2027 |
KONKRET CHOCOLATE is a blend of 50% Arabica and 50% Robusta, roasted by Hard Beans in Poland. Medium roast, perfect for espresso machines and moka pots. You can expect hints of chocolate, nuts, and cocoa. Perfect also for milk coffees.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HARD BEANS |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | Blend |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil, Vietnam, Indonesia, Uganda |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Blend |
| Flavour notes: | chocolate, nutty |
| Growing location: | 300-800 |
| Growing region: | Blend |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Blend |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed and natural |
| Tasting notes: | Czekolada, orzechy, kakao |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246832976 |
| Index: | 2101032092 |
| Manufacturer: | COFFEELAB |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | forest fruits, nutty |
| Growing region: | Cerrado i Mogiana |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Yellow Catuai, Yellow Bourbon |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | MALINY, MIGDAŁY, MLECZNA CZEKOLADA |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5904915780178 |
| Index: | 0101012556 |
| Manufacturer: | PELLINI |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Country of roasting: | Italy |
| Flavour notes: | sweet |
| Roast level: | Dark |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Tasting notes: | słodkie |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 8001685092702 |
| Index: | 0101000467 |
| Expiration date: | 06.04.2027 |