Instytut Kawy - Kenya Baragwi Gachami Drip Bag - 1 sachet 12 g
Roasting date: 16.03.2026
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
A drip bag is a pocket-sized dripper filled with specialty coffee, sealed in an airtight sachet. It's a perfect choice for anyone who doesn't want to give up their favorite coffee, no matter where they are. Discover the convenience and flavor of drip bags today!
In this package, you will find coffee from Kenya. You can feel taste of red currant, melon, and green tea.
Country: Kenya
Region: Kirinyaga District
Varietal: Arabica SL34, SL28
Processing: Washed
Altitude: 1800 m a.s.l.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | INSTYTUT KAWY |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | coffee bag |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Kenya |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | red fruits, tea, tropical fruits |
| Growing location: | 1800 m n.p.m. |
| Growing region: | Kirinyaga District |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Arabica SL34, SL28 |
| Packaging: | 12 g |
| Coffee form: | Sachets |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | Czerwona porzeczka, melon, zielona herbata |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101014141 |
A drip bag is a pocket-sized dripper filled with specialty coffee, sealed in an airtight sachet. It's a perfect choice for anyone who doesn't want to give up their favorite coffee, no matter where they are. Discover the convenience and flavor of drip bags today!
In this package, you will find coffee from Kenya. You can feel taste of red currant, melon, and green tea.
Country: Kenya
Region: Kirinyaga District
Varietal: Arabica SL34, SL28
Processing: Washed
Altitude: 1800 m a.s.l.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | INSTYTUT KAWY |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | coffee bag |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Kenya |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | red fruits, tea, tropical fruits |
| Growing location: | 1800 m n.p.m. |
| Growing region: | Kirinyaga District |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Arabica SL34, SL28 |
| Packaging: | 12 g |
| Coffee form: | Sachets |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | Czerwona porzeczka, melon, zielona herbata |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101014141 |