Set COFFEE PLANT Chocolate Bomb 1 kg + Coffeedesk Esko Barista 1 kg + Arcaffe Roma 1 kg
Roasting date: 10.04.2026
(TAX included)
Specialty coffee beans from Brazil and India, roasted in Poland by COFFEE PLANT. Dark roast, perfect for espresso, coffee machines, and moka pots. You can expect hints of cocoa, milk chocolate, nuts, and raisins.
Country: Brazil, India
Processing: Natural
Varietal: Mix
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | COFFEE PLANT |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil, India |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | chocolate, nutty, sweet |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Blend |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Mleczna czekolada, kakao, rodzynki, orzechy |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5904800242248 |
| Index: | 2101031263 |
| Manufacturer: | COFFEEDESK |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Sancoffee |
| Flavour notes: | chocolate, dried fruits, sweet |
| Growing location: | 900-1300 |
| Growing region: | Campo das Vertentes |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Catuai, Acaia, Mundo Novo, Yellow Catucai |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | suszona figa, nugat, czekolada |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246832600 |
| Index: | 2101031856 |
| Manufacturer: | ARCAFFE |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Blend |
| Country of roasting: | Italy |
| Flavour notes: | sweet |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Blend |
| Tasting notes: | tytoń, karmel, owoce leśne |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 8033959090022 |
| Index: | 0101000001 |
| Expiration date: | 01.05.2027 |
Specialty coffee beans from Brazil and India, roasted in Poland by COFFEE PLANT. Dark roast, perfect for espresso, coffee machines, and moka pots. You can expect hints of cocoa, milk chocolate, nuts, and raisins.
Country: Brazil, India
Processing: Natural
Varietal: Mix
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | COFFEE PLANT |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil, India |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | chocolate, nutty, sweet |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Blend |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Mleczna czekolada, kakao, rodzynki, orzechy |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5904800242248 |
| Index: | 2101031263 |
| Manufacturer: | COFFEEDESK |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Sancoffee |
| Flavour notes: | chocolate, dried fruits, sweet |
| Growing location: | 900-1300 |
| Growing region: | Campo das Vertentes |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Catuai, Acaia, Mundo Novo, Yellow Catucai |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | suszona figa, nugat, czekolada |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246832600 |
| Index: | 2101031856 |
| Manufacturer: | ARCAFFE |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Blend |
| Country of roasting: | Italy |
| Flavour notes: | sweet |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Blend |
| Tasting notes: | tytoń, karmel, owoce leśne |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 8033959090022 |
| Index: | 0101000001 |
| Expiration date: | 01.05.2027 |