FILTER OF THE MONTH: MAMAM - Rwanda Gicumbi PB Washed Filter 250 g
Roasting date: 12.03.2026
(TAX included)
Whole-bean specialty coffee from Rwanda, roasted by MAMAM roasting brand. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. The flavour of the brew resembles red currant, caramel and green apple.
Origin: Rwanda
Region: Nothern Province, Gicumbi
Farm: Gicumbi
Variety: Red Bourbon
Processing: Washed
Altitude: 2000 m a.s.l.
Cupping score: 86 / 100
A bright and highly fruity coffee that, despite its high acidity, also features equally pronounced sweetness, creating balance and complexity. A perfect representation of what we love about coffees from Rwanda.
COFFEE OF THE MONTH
Every month we pick two coffee specials – one for the espresso lovers, and the other for the pour-over sippers. Working directly with the roasteries, we deliver freshly roasted, unique coffee beans – always of the highest quality, at the lowest price you can get. What you get is also a thorough review, description, origin, and brewing guide.
The aim of the project is to get you acquainted with speciality coffees and various flavours they offer. Check out the coffees of this month!
| Manufacturer: | MAMAM |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Rwanda |
| Coffee bean origin: | Rwanda |
| Coffee scoring: | 86 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Gicumbi |
| Flavour notes: | forest fruits, green fruits, red fruits, sweet |
| Growing location: | 2000 m n.p.m. |
| Growing region: | NOTHERN PROVINCE, GICUMBI |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Średnia |
| Variety: | Red Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | Czerwona Porzeczka, Karmel, Zielone Jabłko |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101014961 |
Whole-bean specialty coffee from Rwanda, roasted by MAMAM roasting brand. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. The flavour of the brew resembles red currant, caramel and green apple.
Origin: Rwanda
Region: Nothern Province, Gicumbi
Farm: Gicumbi
Variety: Red Bourbon
Processing: Washed
Altitude: 2000 m a.s.l.
Cupping score: 86 / 100
A bright and highly fruity coffee that, despite its high acidity, also features equally pronounced sweetness, creating balance and complexity. A perfect representation of what we love about coffees from Rwanda.
COFFEE OF THE MONTH
Every month we pick two coffee specials – one for the espresso lovers, and the other for the pour-over sippers. Working directly with the roasteries, we deliver freshly roasted, unique coffee beans – always of the highest quality, at the lowest price you can get. What you get is also a thorough review, description, origin, and brewing guide.
The aim of the project is to get you acquainted with speciality coffees and various flavours they offer. Check out the coffees of this month!
| Manufacturer: | MAMAM |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Rwanda |
| Coffee bean origin: | Rwanda |
| Coffee scoring: | 86 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Gicumbi |
| Flavour notes: | forest fruits, green fruits, red fruits, sweet |
| Growing location: | 2000 m n.p.m. |
| Growing region: | NOTHERN PROVINCE, GICUMBI |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Średnia |
| Variety: | Red Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | Czerwona Porzeczka, Karmel, Zielone Jabłko |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101014961 |