Set Lavazza Crema e Aroma 1 kg + Coffeedesk Esko Barista 1 kg
Roasting date: 07.04.2026
(TAX included)
An excellent blend of the best Arabica and Robusta varieties. Its intense flavour remains in the mouth for a long time and durable froth features its excellence.
Especially recommended for the amateurs of light espresso, popular in many cafes and restaurants. Due to its little requiements regarding equipment, this coffee is also served at home or in an office.Coffee beans with regular caffeine content.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | LAVAZZA |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 50/50 |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Country of roasting: | Italy |
| Flavour notes: | chocolate, nutty |
| Roast level: | Dark |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Tasting notes: | czekolada, orzechy |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 8000070024441 |
| Index: | 0101000277 |
| Expiration date: | 30.03.2027 |
| Manufacturer: | COFFEEDESK |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Sancoffee |
| Flavour notes: | chocolate, dried fruits, sweet |
| Growing location: | 900-1300 |
| Growing region: | Campo das Vertentes |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Catuai, Acaia, Mundo Novo, Yellow Catucai |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | suszona figa, nugat, czekolada |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246832600 |
| Index: | 2101031856 |
An excellent blend of the best Arabica and Robusta varieties. Its intense flavour remains in the mouth for a long time and durable froth features its excellence.
Especially recommended for the amateurs of light espresso, popular in many cafes and restaurants. Due to its little requiements regarding equipment, this coffee is also served at home or in an office.Coffee beans with regular caffeine content.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | LAVAZZA |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 50/50 |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Country of roasting: | Italy |
| Flavour notes: | chocolate, nutty |
| Roast level: | Dark |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Tasting notes: | czekolada, orzechy |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 8000070024441 |
| Index: | 0101000277 |
| Expiration date: | 30.03.2027 |
| Manufacturer: | COFFEEDESK |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Sancoffee |
| Flavour notes: | chocolate, dried fruits, sweet |
| Growing location: | 900-1300 |
| Growing region: | Campo das Vertentes |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Catuai, Acaia, Mundo Novo, Yellow Catucai |
| Packaging: | 1 kg |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | suszona figa, nugat, czekolada |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246832600 |
| Index: | 2101031856 |