Hard Beans - Costa Rica Los Cipreses Milenio Natural Anaerobic Filter 200 g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Specialty-grade whole-bean coffee from Costa Rica, roasted by the Polish roastery Hard Beans. Light roast – perfect for pour-over brewing methods such as drip, Chemex, AeroPress, French Press, batch brewers, and other alternative methods. In the cup, you’ll find notes of orange, mango and mik chocolate.
Origin: Costa Rica
Region: Naranjo, West Valley
Farm: Los Cipreses
Processing method: Natural Anaerobic
Variety: Milenio
Altitude: 1600 – 1650 m a.s.l.
ABOUT THE FARM
Behind this coffee is the Salazar family from the Los Cipreses farm in Naranjo, located in the West Valley region of Costa Rica. For over four decades, they sold their coffee to local cooperatives, but since 2018, they began developing production with a greater focus on the specialty segment. A significant step was the launch of their own mill, Beneficio San Cristóbal, which gives them greater control over quality and processing. The crops are situated at an altitude of approximately 1600–1650 m a.s.l.
ABOUT THE VARIETY
Milenio, also designated as H10, is a variety with very high yield potential, high resistance to coffee leaf rust, and good quality potential at higher altitudes. World Coffee Research identifies it as a hybrid with very high productivity and good quality above 1300 meters. In practice, it is a material that successfully combines agronomic traits with sensory potential.
ABOUT THE PROCESSING
Natural anaerobic is a combination of two process elements. "Anaerobic" refers to fermentation in an environment with limited or eliminated access to oxygen, usually in closed tanks. "Natural," on the other hand, means that the bean is dried within the whole fruit rather than after the pulp has been removed. Such processing typically enhances flavor intensity, sweetness, and the fruity character of the coffee while providing a more saturated profile.
RECIPE
- Ratio: 60 g of coffee per 1 liter of water
- Water temperature: 93°C
- Grind size: medium-coarse
- Brewing time: 3:30 minutes
- Method: Pour the water over the coffee in 5 equal parts (e.g., 5x 60g) at 30-second intervals.
The water should completely filter through the coffee between pours.
If the water flows too slowly or too quickly, adjust the grind size to coarser/finer.Remember to use soft, filtered water!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HARD BEANS |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Costa Rica |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Los Cipreses |
| Flavour notes: | chocolate, citrus fruits, tropical fruits |
| Growing location: | 1600 – 1650 m n.p.m. |
| Growing region: | Naranjo, West Valley |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Milenio |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | natural anaerobic |
| Tasting notes: | Pomarańcza, Mango, Mleczna czekolada |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246834147 |
| Index: | 2101015148 |
Specialty-grade whole-bean coffee from Costa Rica, roasted by the Polish roastery Hard Beans. Light roast – perfect for pour-over brewing methods such as drip, Chemex, AeroPress, French Press, batch brewers, and other alternative methods. In the cup, you’ll find notes of orange, mango and mik chocolate.
Origin: Costa Rica
Region: Naranjo, West Valley
Farm: Los Cipreses
Processing method: Natural Anaerobic
Variety: Milenio
Altitude: 1600 – 1650 m a.s.l.
ABOUT THE FARM
Behind this coffee is the Salazar family from the Los Cipreses farm in Naranjo, located in the West Valley region of Costa Rica. For over four decades, they sold their coffee to local cooperatives, but since 2018, they began developing production with a greater focus on the specialty segment. A significant step was the launch of their own mill, Beneficio San Cristóbal, which gives them greater control over quality and processing. The crops are situated at an altitude of approximately 1600–1650 m a.s.l.
ABOUT THE VARIETY
Milenio, also designated as H10, is a variety with very high yield potential, high resistance to coffee leaf rust, and good quality potential at higher altitudes. World Coffee Research identifies it as a hybrid with very high productivity and good quality above 1300 meters. In practice, it is a material that successfully combines agronomic traits with sensory potential.
ABOUT THE PROCESSING
Natural anaerobic is a combination of two process elements. "Anaerobic" refers to fermentation in an environment with limited or eliminated access to oxygen, usually in closed tanks. "Natural," on the other hand, means that the bean is dried within the whole fruit rather than after the pulp has been removed. Such processing typically enhances flavor intensity, sweetness, and the fruity character of the coffee while providing a more saturated profile.
RECIPE
- Ratio: 60 g of coffee per 1 liter of water
- Water temperature: 93°C
- Grind size: medium-coarse
- Brewing time: 3:30 minutes
- Method: Pour the water over the coffee in 5 equal parts (e.g., 5x 60g) at 30-second intervals.
The water should completely filter through the coffee between pours.
If the water flows too slowly or too quickly, adjust the grind size to coarser/finer.Remember to use soft, filtered water!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HARD BEANS |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Costa Rica |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Los Cipreses |
| Flavour notes: | chocolate, citrus fruits, tropical fruits |
| Growing location: | 1600 – 1650 m n.p.m. |
| Growing region: | Naranjo, West Valley |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Milenio |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | natural anaerobic |
| Tasting notes: | Pomarańcza, Mango, Mleczna czekolada |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246834147 |
| Index: | 2101015148 |