Bunn - ITCBA Platinum PRO
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
The BUNN Infusion Series Platinum Pro is the ultimate brewing solution, designed to handle a wide variety of beverages in one compact system. From cold brew and iced coffee to hot coffee, tea, and lemonade, this versatile brewer delivers exceptional performance while freeing up counter space and simplifying operations. With fewer machines to manage, it reduces labor demand, speeds up service, and creates a more efficient beverage bar.
Features:
- Optional BUNNlink remote monitoring support. (kit required)
- Engineered to meet diverse beverage needs this is the all-in-one solution allowing users to seamlessly brew a variety of high-quality beverages
- The perfect solution for businesses that value both variety and space optimization
- Includes both coffee and tea funnels
- Streamline your operation by maximizing output and minimizing effort engineered to deliver exceptional beverages to your customers
- Brew a variety of recipes between 100°-207° and ambient with on-demand temperatures
- Versatility meets quality in our innovative design, seamlessly integrates cutting-edge technology and user-friendly features
- Exclusive Peak Extraction sprayhead is multi-directional with a 17-hole design to ensure ultimate uniformity of extraction
- SmartWAVE sprayhead technology creates an industry best uniformity of extraction for exceptionally smooth tasting coffee
- Includes integrated flip tray allows for brewing into thermal carafes and airpots
- Electronic funnel locks prevent removal of each brew funnel until drip through is complete
SPECIFICATION
| Brewer Type | High Volume Systems |
| Cord Attached | Yes |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| DBC Digital Brewer Control | Yes |
| Electrical Configuration 1 | 120/208 volts / 2650.0 watts / 13.0 amps / 1.0 phase / 60.0 hertz /3.0 wire |
| Electrical Configuration 2 | 120/240 volts/ 3500.0 watts/ 15.0 amps/ 1.0 phase/ 60.0 hertz/ 3.0 wire |
| Electrical Configuration 3 | 120 volts/ 1700.0 watts/ 14.0 amps/ 1.0 phase/ 60.0 hertz/ 2.0 wire |
| Electrical Configuration 4 | 120 volts/ 1700 watts/ 14.0 amps/ 1 phase/ 60 hertz/ 2 wire |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure(PSI) | 20.0 / 90.0 |
| Flow Rate Required | 1.25 |
| Water Fitting | 3/8" Male Flare Fitting |
| BrewWISE® | Yes |
| Brewer to Grinder Interface | Wireless |
| Funnel Type | Black Plastic Smart Funnel |
| Funnel Locks | Yes |
| Machine Height | 35,0 in / 88,9 cm |
| Machine Width | 35,0 in / 88,9 cm |
| Machine Depth | 24,3 in / 61,7 cm |
| Unit Volume | 78,0 lb / 35,4 kg |
| Unit Weight | 10,2 ft3 / 0,29 m3 |
| Manufacturer: | BUNN |
|---|---|
| Product type: | Coffee Machines |
| Index: | 2601030113 |
The BUNN Infusion Series Platinum Pro is the ultimate brewing solution, designed to handle a wide variety of beverages in one compact system. From cold brew and iced coffee to hot coffee, tea, and lemonade, this versatile brewer delivers exceptional performance while freeing up counter space and simplifying operations. With fewer machines to manage, it reduces labor demand, speeds up service, and creates a more efficient beverage bar.
Features:
- Optional BUNNlink remote monitoring support. (kit required)
- Engineered to meet diverse beverage needs this is the all-in-one solution allowing users to seamlessly brew a variety of high-quality beverages
- The perfect solution for businesses that value both variety and space optimization
- Includes both coffee and tea funnels
- Streamline your operation by maximizing output and minimizing effort engineered to deliver exceptional beverages to your customers
- Brew a variety of recipes between 100°-207° and ambient with on-demand temperatures
- Versatility meets quality in our innovative design, seamlessly integrates cutting-edge technology and user-friendly features
- Exclusive Peak Extraction sprayhead is multi-directional with a 17-hole design to ensure ultimate uniformity of extraction
- SmartWAVE sprayhead technology creates an industry best uniformity of extraction for exceptionally smooth tasting coffee
- Includes integrated flip tray allows for brewing into thermal carafes and airpots
- Electronic funnel locks prevent removal of each brew funnel until drip through is complete
SPECIFICATION
| Brewer Type | High Volume Systems |
| Cord Attached | Yes |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| DBC Digital Brewer Control | Yes |
| Electrical Configuration 1 | 120/208 volts / 2650.0 watts / 13.0 amps / 1.0 phase / 60.0 hertz /3.0 wire |
| Electrical Configuration 2 | 120/240 volts/ 3500.0 watts/ 15.0 amps/ 1.0 phase/ 60.0 hertz/ 3.0 wire |
| Electrical Configuration 3 | 120 volts/ 1700.0 watts/ 14.0 amps/ 1.0 phase/ 60.0 hertz/ 2.0 wire |
| Electrical Configuration 4 | 120 volts/ 1700 watts/ 14.0 amps/ 1 phase/ 60 hertz/ 2 wire |
| Water Access | Plumbed |
| Min/Max Water Pressure(PSI) | 20.0 / 90.0 |
| Flow Rate Required | 1.25 |
| Water Fitting | 3/8" Male Flare Fitting |
| BrewWISE® | Yes |
| Brewer to Grinder Interface | Wireless |
| Funnel Type | Black Plastic Smart Funnel |
| Funnel Locks | Yes |
| Machine Height | 35,0 in / 88,9 cm |
| Machine Width | 35,0 in / 88,9 cm |
| Machine Depth | 24,3 in / 61,7 cm |
| Unit Volume | 78,0 lb / 35,4 kg |
| Unit Weight | 10,2 ft3 / 0,29 m3 |
| Manufacturer: | BUNN |
|---|---|
| Product type: | Coffee Machines |
| Index: | 2601030113 |