Hygge - Kakao organiczne Imbir 250g
(TAX included)
Cocoa Ginger is an all-organic, delicious treat featuring cocoa and ginger for a unique, delightful flavor. This combination of natural ingredients provide a powerhouse of health benefits. Cocoa may improve mood and reduce inflammation and ginger is an antioxidant-rich superfood. Cocoa Ginger offers a healthful indulgence that's sure to please.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of Hygge Organic Cocoa Chilli with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), ginger* (3%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960037 |
| Index: | 2302020049 |
| Expiration date: | 22.04.2027 |
Cocoa Ginger is an all-organic, delicious treat featuring cocoa and ginger for a unique, delightful flavor. This combination of natural ingredients provide a powerhouse of health benefits. Cocoa may improve mood and reduce inflammation and ginger is an antioxidant-rich superfood. Cocoa Ginger offers a healthful indulgence that's sure to please.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of Hygge Organic Cocoa Chilli with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), ginger* (3%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960037 |
| Index: | 2302020049 |
| Expiration date: | 22.04.2027 |