Hygge - Cocoa Winter Spice 250g
(TAX included)
Introducing Cocoa Winter Spice, an organic blend of cocoa and warming winter spices that will create a cozy atmosphere and ensure your comfort. Perfect for winter days or nights, this luxurious blend creates a feeling of "hygge" that will last long after the cup is empty.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), natural chai flavour (2,8%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960068 |
| Index: | 2302020052 |
| Expiration date: | 22.04.2027 |
Introducing Cocoa Winter Spice, an organic blend of cocoa and warming winter spices that will create a cozy atmosphere and ensure your comfort. Perfect for winter days or nights, this luxurious blend creates a feeling of "hygge" that will last long after the cup is empty.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), natural chai flavour (2,8%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960068 |
| Index: | 2302020052 |
| Expiration date: | 22.04.2027 |