Hygge - Cocoa Raspberry 250g
(TAX included)
This organic cocoa and raspberry treat is the perfect balance of sweetness and natural flavor. Made without chemical additives, this product contains only the real cocoa and raspberry ingredients you crave. Enjoy this unique combination of rich cocoa flavoring and sweet raspberry taste.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), natural raspberry flavour (0,6%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960051 |
| Index: | 2302020051 |
| Expiration date: | 10.10.2027 |
This organic cocoa and raspberry treat is the perfect balance of sweetness and natural flavor. Made without chemical additives, this product contains only the real cocoa and raspberry ingredients you crave. Enjoy this unique combination of rich cocoa flavoring and sweet raspberry taste.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), natural raspberry flavour (0,6%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960051 |
| Index: | 2302020051 |
| Expiration date: | 10.10.2027 |