Hygge - Cocoa Hazelnut 250g
(TAX included)
Cocoa Hazelnut is a delightful blend of premium organic cocoa and freshly-roasted hazelnuts. Our cocoa is responsibly sourced and carefully roasted to ensure exceptional flavor and aroma, while the hazelnuts are harvested at their peak and delicately ground. Together these ingredients provide a rich and fragrant blend that is sure to delight your palate.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), natural hazelnut flavour (1,6%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960044 |
| Index: | 2302020050 |
| Expiration date: | 15.10.2026 |
Cocoa Hazelnut is a delightful blend of premium organic cocoa and freshly-roasted hazelnuts. Our cocoa is responsibly sourced and carefully roasted to ensure exceptional flavor and aroma, while the hazelnuts are harvested at their peak and delicately ground. Together these ingredients provide a rich and fragrant blend that is sure to delight your palate.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot milk (max. 80°C). Can also be mixed with soy, almond or oat milk.
Ingredients: cane sugar*, cocoa powder* (42%), natural hazelnut flavour (1,6%). Cocoa solids minimum 42%.
*From organic farming.
May contain traces of soya, milk and nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1649/392 kJ/kcal |
| Fat | 8,8 g |
| of which saturates | 5,5 g |
| Carbohydrate | 63,7 g |
| of which sugars | 58,2 g |
| Protein | 7,6 g |
| Salt | 0,02 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960044 |
| Index: | 2302020050 |
| Expiration date: | 15.10.2026 |