Hard Beans - Colombia Galactic Cherry Cola Filter 200 g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Specialty-grade whole-bean coffee from Colombia, roasted by the Polish roastery Hard Beans. Light roast – perfect for pour-over brewing methods such as drip, Chemex, AeroPress, French Press, batch brewers, and other alternative methods. In the cup, you’ll find notes of cherry cola, amaretto and liquorice.
Origin: Colombia
Region: Huila / Tolima / Caldas
Farm: El Vergel Estate
Processing method: Co-fermentation
Variety: Caturra, Colombia
Altitude: 1750 m n.p.m.
ABOUT THE REGION
Tolima, Huila, Caldas — three regions, many producers, one processing facility: El Vergel Estate. Thanks to this, this "regional blend" is not a random mix, but a raw material finalized with a single processing standard, in one place, and under one supervision. Forest Coffee builds this project under the "Innovation" label and speaks openly about the goal: repeatability, transparency, and real added value for producers.
ABOUT THE VARIETY
Caturra + Colombia. Two classic Colombian varieties in a blend that provide a solid base of sweetness and structure, while the processing finishes all the aromatic "heavy lifting."
ABOUT THE PROCESSING
First, cherry selection, then 24 hours in bags (pre-fermentation), followed by another 24 hours of whole cherry fermentation. After depulping, the beans undergo anaerobic fermentation with yeast and a cherry aromatic component. Finally, mechanical drying (approx. 10 days) and stabilization in GrainPro (approx. 30 days).
RECIPE
- Ratio: 60 g of coffee per 1 liter of water
- Water temperature: 93°C
- Grind size: medium-coarse
- Brewing time: 3:30 minutes
- Method: Pour the water over the coffee in 5 equal parts (e.g., 5x 60g) at 30-second intervals.
The water should completely filter through the coffee between pours.
If the water flows too slowly or too quickly, adjust the grind size to coarser/finer.Remember to use soft, filtered water!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HARD BEANS |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | El Vergel Estate |
| Flavour notes: | liquor, red fruits, spices, sweet |
| Growing location: | 1750 m n.p.m. |
| Growing region: | Huila / Tolima / Caldas |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Caturra, Colombia |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Co-fermentation |
| Tasting notes: | Wiśniowa cola, Amaretto, Lukrecja |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246833720 |
| Index: | 2101015149 |
Specialty-grade whole-bean coffee from Colombia, roasted by the Polish roastery Hard Beans. Light roast – perfect for pour-over brewing methods such as drip, Chemex, AeroPress, French Press, batch brewers, and other alternative methods. In the cup, you’ll find notes of cherry cola, amaretto and liquorice.
Origin: Colombia
Region: Huila / Tolima / Caldas
Farm: El Vergel Estate
Processing method: Co-fermentation
Variety: Caturra, Colombia
Altitude: 1750 m n.p.m.
ABOUT THE REGION
Tolima, Huila, Caldas — three regions, many producers, one processing facility: El Vergel Estate. Thanks to this, this "regional blend" is not a random mix, but a raw material finalized with a single processing standard, in one place, and under one supervision. Forest Coffee builds this project under the "Innovation" label and speaks openly about the goal: repeatability, transparency, and real added value for producers.
ABOUT THE VARIETY
Caturra + Colombia. Two classic Colombian varieties in a blend that provide a solid base of sweetness and structure, while the processing finishes all the aromatic "heavy lifting."
ABOUT THE PROCESSING
First, cherry selection, then 24 hours in bags (pre-fermentation), followed by another 24 hours of whole cherry fermentation. After depulping, the beans undergo anaerobic fermentation with yeast and a cherry aromatic component. Finally, mechanical drying (approx. 10 days) and stabilization in GrainPro (approx. 30 days).
RECIPE
- Ratio: 60 g of coffee per 1 liter of water
- Water temperature: 93°C
- Grind size: medium-coarse
- Brewing time: 3:30 minutes
- Method: Pour the water over the coffee in 5 equal parts (e.g., 5x 60g) at 30-second intervals.
The water should completely filter through the coffee between pours.
If the water flows too slowly or too quickly, adjust the grind size to coarser/finer.Remember to use soft, filtered water!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HARD BEANS |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | El Vergel Estate |
| Flavour notes: | liquor, red fruits, spices, sweet |
| Growing location: | 1750 m n.p.m. |
| Growing region: | Huila / Tolima / Caldas |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Caturra, Colombia |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Co-fermentation |
| Tasting notes: | Wiśniowa cola, Amaretto, Lukrecja |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5903246833720 |
| Index: | 2101015149 |