BeMyBean - Funky Bean Natural Espresso 250g
Roasting date: 17.04.2026
(TAX included)
A specialty coffee from Brazil and Columbia, roasted in Poland by BeMyBean. Dark roast, perfect for espresso, coffee machines, and moka pots. You can expect hints of dried fruits, kiwi, apricot
Country: Brazil, Columbia
Region: Tolima, Minas Gerais
Varietal: Catuai, Paraiso, Bourbon
Processing: Natural
Altitude: 1600 / 1350 m a.s.l.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | BEMYBEAN |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia, Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | dried fruits, tropical fruits, yellow fruits |
| Growing location: | 1500 m n.p.m. |
| Growing region: | Tolima, Minas Gerais |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Catuai, Paraiso, Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | suszone owoce, kiwi, morela |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5907106195058 |
| Index: | 2101031388 |
| Expiration date: | 15.01.2027 |
A specialty coffee from Brazil and Columbia, roasted in Poland by BeMyBean. Dark roast, perfect for espresso, coffee machines, and moka pots. You can expect hints of dried fruits, kiwi, apricot
Country: Brazil, Columbia
Region: Tolima, Minas Gerais
Varietal: Catuai, Paraiso, Bourbon
Processing: Natural
Altitude: 1600 / 1350 m a.s.l.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | BEMYBEAN |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia, Brazil |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | dried fruits, tropical fruits, yellow fruits |
| Growing location: | 1500 m n.p.m. |
| Growing region: | Tolima, Minas Gerais |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Catuai, Paraiso, Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | suszone owoce, kiwi, morela |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5907106195058 |
| Index: | 2101031388 |
| Expiration date: | 15.01.2027 |