Willie's Cacao - Raisin & Hazelnut 50g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Willie's Cacao presents series of chocolate with no added sugar. Raisin & Hazelnut is high-quality chocolate with almonds, raisins, and hazelnuts.
Ingredients: cocoa mass (55%), raisins (raisins, sunflower oil) (21%), hazelnuts (14%), almonds. Cocoa solids minimum 100%.
Suitable for vegans and vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2320/560 kJ/kcal |
| Fat | 43,3 g |
| of which saturates | 18,6 g |
| Carbohydrate | 23,8 g |
| of which sugars | 15,7 g |
| Protein | 12,9 g |
| Salt | 0,04 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Series: | Haze |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583041 |
| Index: | 0400000148 |
| Expiration date: | 19.03.2027 |
Willie's Cacao presents series of chocolate with no added sugar. Raisin & Hazelnut is high-quality chocolate with almonds, raisins, and hazelnuts.
Ingredients: cocoa mass (55%), raisins (raisins, sunflower oil) (21%), hazelnuts (14%), almonds. Cocoa solids minimum 100%.
Suitable for vegans and vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2320/560 kJ/kcal |
| Fat | 43,3 g |
| of which saturates | 18,6 g |
| Carbohydrate | 23,8 g |
| of which sugars | 15,7 g |
| Protein | 12,9 g |
| Salt | 0,04 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Series: | Haze |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583041 |
| Index: | 0400000148 |
| Expiration date: | 19.03.2027 |