Willie's Cacao - Milk Chocolate with Sea Flakes 26g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Milk chocolate with sea salt. Crunch into the soft flakes of sea salt buried in this beautiful Rio Caribe milk chocolate! Salt is a source of life, with cacao becomes a source of dreams.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (21%), cocoa butter, sea salt (0.6%). Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2420/581 kJ/kcal |
| Fat | 40,1 g |
| of which saturates | 24,5 g |
| Carbohydrate | 45,2 g |
| of which sugars | 39,5 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 0,7 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 26 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165581306 |
| Index: | 0400000031 |
| Expiration date: | 20.12.2026 |
Milk chocolate with sea salt. Crunch into the soft flakes of sea salt buried in this beautiful Rio Caribe milk chocolate! Salt is a source of life, with cacao becomes a source of dreams.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (21%), cocoa butter, sea salt (0.6%). Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2420/581 kJ/kcal |
| Fat | 40,1 g |
| of which saturates | 24,5 g |
| Carbohydrate | 45,2 g |
| of which sugars | 39,5 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 0,7 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 26 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165581306 |
| Index: | 0400000031 |
| Expiration date: | 20.12.2026 |