Willie's Cacao - 70% Chulucanas Gold Peru 50g
(TAX included)
Delectable single estate cacao, with notes of raisins and plums. This Peruvian dark chocolate, Chulucanas 70, is instant gratification. An adventure in taste, it melts taking you to the mountains of the Morropon province of Peru, with their native Criollo beans and their distinctive notes of the raisins and plums.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter. Cocoa solids minimum 70%.
Suitable for vegetarians. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2270/547 kJ/kcal |
| Fat | 39,1 g |
| of which saturates | 23,6 g |
| Carbohydrate | 32,5 g |
| of which sugars | 30,6 g |
| Protein | 9,0 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580446 |
| Index: | 0400000041 |
| Expiration date: | 28.04.2027 |
Delectable single estate cacao, with notes of raisins and plums. This Peruvian dark chocolate, Chulucanas 70, is instant gratification. An adventure in taste, it melts taking you to the mountains of the Morropon province of Peru, with their native Criollo beans and their distinctive notes of the raisins and plums.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter. Cocoa solids minimum 70%.
Suitable for vegetarians. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2270/547 kJ/kcal |
| Fat | 39,1 g |
| of which saturates | 23,6 g |
| Carbohydrate | 32,5 g |
| of which sugars | 30,6 g |
| Protein | 9,0 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580446 |
| Index: | 0400000041 |
| Expiration date: | 28.04.2027 |