Willie's Cacao - 69% Surabaya Gold Indonesian 50g
(TAX included)
Delectable single estate cacao, with soft caramel notes. Melt into a world of adventures with this dark chocolate!
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter. Cocoa solids minimum 69%.
Suitable for vegans and vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2320/559 kJ/kcal |
| Fat | 38,4 g |
| of which saturates | 23,1g |
| Carbohydrate | 39,9 g |
| of which sugars | 33,1 g |
| Protein | 8,8 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580422 |
| Index: | 0400000045 |
| Expiration date: | 28.04.2027 |
Delectable single estate cacao, with soft caramel notes. Melt into a world of adventures with this dark chocolate!
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter. Cocoa solids minimum 69%.
Suitable for vegans and vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2320/559 kJ/kcal |
| Fat | 38,4 g |
| of which saturates | 23,1g |
| Carbohydrate | 39,9 g |
| of which sugars | 33,1 g |
| Protein | 8,8 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580422 |
| Index: | 0400000045 |
| Expiration date: | 28.04.2027 |