Willie's Cacao - Milk of the Gods 26g
(TAX included)
Had the Aztecs eaten milk chocolate, this is how Willie would like to imagine they would have created it. Silky-smooth with the exquisitely layered notes of the cacao dancing with the milk.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (21%), cocoa butter. Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2360/568 kJ/kcal |
| Fat | 38,4 g |
| of which saturates | 23,9 g |
| Carbohydrate | 45,4 g |
| of which sugars | 39,2 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 26 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165581269 |
| Index: | 0400000053 |
| Expiration date: | 26.03.2027 |
Had the Aztecs eaten milk chocolate, this is how Willie would like to imagine they would have created it. Silky-smooth with the exquisitely layered notes of the cacao dancing with the milk.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (21%), cocoa butter. Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2360/568 kJ/kcal |
| Fat | 38,4 g |
| of which saturates | 23,9 g |
| Carbohydrate | 45,4 g |
| of which sugars | 39,2 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 26 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165581269 |
| Index: | 0400000053 |
| Expiration date: | 26.03.2027 |