On Lemon - Pomegranate Yerbata - 330ml Drink
(TAX included)
On Lemon Yerbata with pomegranate is a natural lemonade made with pomegranate juice and yerba mate. We wanted to add an unexpected twist to the classic yerbata. So, in one bottle, we combined a good dose of caffeine with pomegranate juice. And now we have a ruby wonder. Perfect in taste, stimulating, and refreshing – the ideal companion for summer days!
A non-alcoholic beverage made exclusively from natural ingredients. Tea flavor and the stimulating, health benefits of yerba mate – nothing more, nothing less!
Ingredients: water; sugar; fruit juices from concentrated juices: pomegranate juice (2.3%), lemon juice (2.2%); mate extract; natural mate flavor; black carrot concentrate; natural caffeine; carbon dioxide.
Natural product, gluten-free and vegan, with no preservatives.
HIGH CAFFEINE CONTENT (24G/100ML)
Nutritional value per 100 ml:
| Energy | 109 kJ / 26 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 6 g |
| of which sugars | 5,8 g |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0,002 g |
Capacity: 330 ml.
Produced in Poland.
| Manufacturer: | ON LEMON |
|---|---|
| Country of origin: | Poland |
| Packaging: | 330 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5902768499162 |
| Index: | 2301040005 |
| Expiration date: | 10.12.2027 |
On Lemon Yerbata with pomegranate is a natural lemonade made with pomegranate juice and yerba mate. We wanted to add an unexpected twist to the classic yerbata. So, in one bottle, we combined a good dose of caffeine with pomegranate juice. And now we have a ruby wonder. Perfect in taste, stimulating, and refreshing – the ideal companion for summer days!
A non-alcoholic beverage made exclusively from natural ingredients. Tea flavor and the stimulating, health benefits of yerba mate – nothing more, nothing less!
Ingredients: water; sugar; fruit juices from concentrated juices: pomegranate juice (2.3%), lemon juice (2.2%); mate extract; natural mate flavor; black carrot concentrate; natural caffeine; carbon dioxide.
Natural product, gluten-free and vegan, with no preservatives.
HIGH CAFFEINE CONTENT (24G/100ML)
Nutritional value per 100 ml:
| Energy | 109 kJ / 26 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 6 g |
| of which sugars | 5,8 g |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0,002 g |
Capacity: 330 ml.
Produced in Poland.
| Manufacturer: | ON LEMON |
|---|---|
| Country of origin: | Poland |
| Packaging: | 330 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5902768499162 |
| Index: | 2301040005 |
| Expiration date: | 10.12.2027 |