On Lemon - Yerbata - 330ml Drink
(TAX included)
On Lemon Yerbata is a natural yerba mate lemonade. Perfect in taste, stimulating, and refreshing – the ideal companion for summer days!
A non-alcoholic beverage made exclusively from natural ingredients. Tea flavor and the stimulating, health benefits of yerba mate – nothing more, nothing less!
Ingredients: water, sugar, lemon juice (2.5%) from concentrated juice, mate extract, natural mate flavor, caramel coloring, natural caffeine, carbon dioxide.
Natural product, gluten-free and vegan, with no preservatives.
HIGH CAFFEINE CONTENT (24G/100ML)
Nutritional value per 100 ml:
Energy: 96 kJ / 23 kcal
Fat: 0.0 g
of which saturated fatty acids: 0.0 g
| Energy | kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 5,4 g |
| of which sugars | 5,2 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0,002 g |
Capacity: 330 ml.
Produced in Poland.
| Manufacturer: | ON LEMON |
|---|---|
| Country of origin: | Poland |
| Packaging: | 330 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5902768499056 |
| Index: | 2301020018 |
| Expiration date: | 21.07.2027 |
On Lemon Yerbata is a natural yerba mate lemonade. Perfect in taste, stimulating, and refreshing – the ideal companion for summer days!
A non-alcoholic beverage made exclusively from natural ingredients. Tea flavor and the stimulating, health benefits of yerba mate – nothing more, nothing less!
Ingredients: water, sugar, lemon juice (2.5%) from concentrated juice, mate extract, natural mate flavor, caramel coloring, natural caffeine, carbon dioxide.
Natural product, gluten-free and vegan, with no preservatives.
HIGH CAFFEINE CONTENT (24G/100ML)
Nutritional value per 100 ml:
Energy: 96 kJ / 23 kcal
Fat: 0.0 g
of which saturated fatty acids: 0.0 g
| Energy | kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 5,4 g |
| of which sugars | 5,2 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0,002 g |
Capacity: 330 ml.
Produced in Poland.
| Manufacturer: | ON LEMON |
|---|---|
| Country of origin: | Poland |
| Packaging: | 330 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5902768499056 |
| Index: | 2301020018 |
| Expiration date: | 21.07.2027 |