Willie's Cacao - Sea Salt Caramel Milk Chocolate Pearls 150g
(TAX included)
Pearls of Surabaya 54% milk chocolate covered sea salt caramel balls.
The perfect luxury chocolate box for saying "Thank You" or "Happy Birthday". Luxurious pearls of rich creamy milk chocolate, with molten salted caramel centres.
Crack through the Surabaya 54 milk chocolate shell into cascades of molten caramel, with the delicate flakes of Cornish sea salt riding the waves.
As the chocolate melts, the flavours gently entwine.
Ingredients: unrefined cane sugar, cocoa mass, cream (milk) (15.6%), cocoa butter, whole milk powder (11.2%), glucose, butter (milk) (2.6%), sea salt (0.3%). Cocoa solids: minimum 54%.
Suitable for vegetarians. Alcohol-free.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2358/566 kJ/kcal |
| Fat | 38,9 g |
| of which saturates | 23,6 g |
| Carbohydrate | 46,8 g |
| of which sugars | 44,4 g |
| Protein | 5.9g |
| Salt | 0.52g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Series: | Pearl |
| Packaging: | 150 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583478 |
| Index: | 2401000011 |
| Expiration date: | 17.01.2027 |
Pearls of Surabaya 54% milk chocolate covered sea salt caramel balls.
The perfect luxury chocolate box for saying "Thank You" or "Happy Birthday". Luxurious pearls of rich creamy milk chocolate, with molten salted caramel centres.
Crack through the Surabaya 54 milk chocolate shell into cascades of molten caramel, with the delicate flakes of Cornish sea salt riding the waves.
As the chocolate melts, the flavours gently entwine.
Ingredients: unrefined cane sugar, cocoa mass, cream (milk) (15.6%), cocoa butter, whole milk powder (11.2%), glucose, butter (milk) (2.6%), sea salt (0.3%). Cocoa solids: minimum 54%.
Suitable for vegetarians. Alcohol-free.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2358/566 kJ/kcal |
| Fat | 38,9 g |
| of which saturates | 23,6 g |
| Carbohydrate | 46,8 g |
| of which sugars | 44,4 g |
| Protein | 5.9g |
| Salt | 0.52g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Series: | Pearl |
| Packaging: | 150 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583478 |
| Index: | 2401000011 |
| Expiration date: | 17.01.2027 |