Willie's Cacao - Chocolate - Clementina's Almonds 50g
Roasting date: 27.03.2027
(TAX included)
Milk chocolate with clementine and almonds 50g.
The soft honey notes of the clementine whirl in a beautiful Mediterranean dance with the almonds.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (17%), almonds (16%), cocoa butter, clementine oil (0,1%). Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2404/578 kJ/kcal |
| Fat | 40,1 g |
| of which saturates | 19,6 g |
| Carbohydrate | 40,2 g |
| of which sugars | 36,6 g |
| Protein | 11,6 g |
| Salt | 0,2 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583751 |
| Index: | 2401000003 |
| Expiration date: | 19.05.2026 |
Milk chocolate with clementine and almonds 50g.
The soft honey notes of the clementine whirl in a beautiful Mediterranean dance with the almonds.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (17%), almonds (16%), cocoa butter, clementine oil (0,1%). Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2404/578 kJ/kcal |
| Fat | 40,1 g |
| of which saturates | 19,6 g |
| Carbohydrate | 40,2 g |
| of which sugars | 36,6 g |
| Protein | 11,6 g |
| Salt | 0,2 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583751 |
| Index: | 2401000003 |
| Expiration date: | 19.05.2026 |