Willie's Cacao - Chocolate - Sea Kissed Almond 50g
(TAX included)
Milk chocolate with roasted almonds and sea salt 50g.
Sublime, artisan made, bean to bar chocolate.
We give our almonds a light roast to release their soft, round nuttiness, then stir them in to freshly made milk chocolate with a sprinkling of Cornish Sea Salt.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (17%), almonds (16%), cocoa butter, sea salt (0,5%). Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2392/575 kJ/kcal |
| Fat | 39,9 g |
| of which saturates | 19,5 g |
| Carbohydrate | 39,9 g |
| of which sugars | 36,4 g |
| Protein | 11,6 g |
| Salt | 0,7 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583744 |
| Index: | 2401000002 |
| Expiration date: | 16.05.2027 |
Milk chocolate with roasted almonds and sea salt 50g.
Sublime, artisan made, bean to bar chocolate.
We give our almonds a light roast to release their soft, round nuttiness, then stir them in to freshly made milk chocolate with a sprinkling of Cornish Sea Salt.
Ingredients: raw cane sugar, cocoa mass, whole milk powder (17%), almonds (16%), cocoa butter, sea salt (0,5%). Cocoa solids minimum 44%.
Suitable for vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2392/575 kJ/kcal |
| Fat | 39,9 g |
| of which saturates | 19,5 g |
| Carbohydrate | 39,9 g |
| of which sugars | 36,4 g |
| Protein | 11,6 g |
| Salt | 0,7 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583744 |
| Index: | 2401000002 |
| Expiration date: | 16.05.2027 |