Willie's Cacao - Chocolate - Almendra Dark 50g
(TAX included)
Dark chocolate with roasted almonds. Sublime artisan chocolate, made bean to bar. Freshly roasted almonds nestling in smooth dark chocolate.
The almond-chocolate crunch is an unrivalled pleasure. Almonds are kings of the nut world and here they are nestling in smooth, nutty Sur del Lago dark chocolate.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, almonds (20%), cocoa butter. Cocoa solids minimum 70%.
Suitable for vegans and vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2382/575 kJ/kcal |
| Fat | 42,7 g |
| of which saturates | 19,9 g |
| Carbohydrate | 30,7 g |
| of which sugars | 26,2 g |
| Protein | 11,3 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583386 |
| Index: | 2401000001 |
| Expiration date: | 09.03.2027 |
Dark chocolate with roasted almonds. Sublime artisan chocolate, made bean to bar. Freshly roasted almonds nestling in smooth dark chocolate.
The almond-chocolate crunch is an unrivalled pleasure. Almonds are kings of the nut world and here they are nestling in smooth, nutty Sur del Lago dark chocolate.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, almonds (20%), cocoa butter. Cocoa solids minimum 70%.
Suitable for vegans and vegetarians. May contain other nuts.
Nutritional values per 100g:
| Energy | 2382/575 kJ/kcal |
| Fat | 42,7 g |
| of which saturates | 19,9 g |
| Carbohydrate | 30,7 g |
| of which sugars | 26,2 g |
| Protein | 11,3 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583386 |
| Index: | 2401000001 |
| Expiration date: | 09.03.2027 |