Willie's Cacao - Luscious Orange 50g
(TAX included)
Dark chocolate with orange – it only took one visit to the eastern tip of Cuba to fall in love with Baracoan beans. These exquisite beans have a delicate honey flavour that is simply born to be with orange. Crafted in Willie's chocolate factory in England, this is one delicious desirable square of chocolate.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter, essential orange oil. Cocoa solids minimum 65%
Suitable for vegans.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2320/558 kJ/kcal |
| Fat | 38,5 g |
| of which saturates | 23,1g |
| Carbohydrate | 40,0 g |
| of which sugars | 34,0 g |
| Protein | 8,0 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580279 |
| Index: | 0400000026 |
| Expiration date: | 13.07.2027 |
Dark chocolate with orange – it only took one visit to the eastern tip of Cuba to fall in love with Baracoan beans. These exquisite beans have a delicate honey flavour that is simply born to be with orange. Crafted in Willie's chocolate factory in England, this is one delicious desirable square of chocolate.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter, essential orange oil. Cocoa solids minimum 65%
Suitable for vegans.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2320/558 kJ/kcal |
| Fat | 38,5 g |
| of which saturates | 23,1g |
| Carbohydrate | 40,0 g |
| of which sugars | 34,0 g |
| Protein | 8,0 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580279 |
| Index: | 0400000026 |
| Expiration date: | 13.07.2027 |