Willie's Cacao - Ginger Lime 50g
(TAX included)
This is one exotic square of chocolate. The beautiful honey notes in the Baracoan beans dancing with the ginger and lime to an irrepressible beat.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, crystallised ginger (stem ginger, sugar) (12%), cocoa butter, essential lime oil (0,1%). Cocoa solids minimum 70%.
Suitable for vegans. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2215/532 kJ/kcal |
| Fat | 33,0 g |
| of which saturates | 19,8 g |
| Carbohydrate | 47,1 g |
| of which sugars | 35,8 g |
| Protein | 7,9 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Coffee bean origin: | Cuba |
| Coffee bean origin: | Cuba |
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580293 |
| Index: | 0400000037 |
| Expiration date: | 12.07.2027 |
This is one exotic square of chocolate. The beautiful honey notes in the Baracoan beans dancing with the ginger and lime to an irrepressible beat.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, crystallised ginger (stem ginger, sugar) (12%), cocoa butter, essential lime oil (0,1%). Cocoa solids minimum 70%.
Suitable for vegans. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2215/532 kJ/kcal |
| Fat | 33,0 g |
| of which saturates | 19,8 g |
| Carbohydrate | 47,1 g |
| of which sugars | 35,8 g |
| Protein | 7,9 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Coffee bean origin: | Cuba |
| Coffee bean origin: | Cuba |
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580293 |
| Index: | 0400000037 |
| Expiration date: | 12.07.2027 |