Paloma - Burundi Nyagishiru Natural Filter 250 g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Specialty-grade whole-bean coffee from Burundi, roasted by the Polish roastery Paloma. Light roast – perfect for pour-over brewing methods such as drip, Chemex, AeroPress, French Press, batch brewers, and other alternative methods. In the cup, you’ll find notes of passion fruit, aloe, grapes and melon.
Origin: Burundi
Region: Muyinga
Processing method: Natural
Variety: Red Bourbon
Altitude: 1600 - 1750 m a.s.l.
Cupping score: 86 / 100
ABOUT THE COFFEE
This batch of coffee was produced at the Nyagishiru Washing Station (CWS), located near the Ruvubu River in the Buhinyuza commune (Muyinga province) in northeastern Burundi. This is a hilly region situated at an altitude of approximately 1500–1800 m a.s.l., featuring fertile, volcanic soils. The Nile flows through this area, and the Ruvubu National Park is located nearby.
The Nyagishiru station is owned and managed by Matsitsi Trading Coffee SU (MATRACO). The company was founded in 2015 by Zuberi Matsitsi. Its primary goal is the production and promotion of specialty coffees for the international market. Matsitsi himself is an experienced coffee producer, owning over 7,000 coffee trees. In addition to Nyagishiru, MATRACO operates two other stations in the Kayanza region.
Importantly, coffees from these stations have repeatedly won the prestigious Cup of Excellence competition (in 2013, 2014, 2015, and 2017).
| Manufacturer: | PALOMA |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Burundi |
| Coffee bean origin: | Burundi |
| Coffee scoring: | 86 |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | green fruits, tropical fruits |
| Growing location: | 1600 - 1750 m n.p.m. |
| Growing region: | Muyinga |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Średnia |
| Variety: | Red Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Marakuja, aloes, winogrona, melon |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5905408870130 |
| Index: | 2101015081 |
Specialty-grade whole-bean coffee from Burundi, roasted by the Polish roastery Paloma. Light roast – perfect for pour-over brewing methods such as drip, Chemex, AeroPress, French Press, batch brewers, and other alternative methods. In the cup, you’ll find notes of passion fruit, aloe, grapes and melon.
Origin: Burundi
Region: Muyinga
Processing method: Natural
Variety: Red Bourbon
Altitude: 1600 - 1750 m a.s.l.
Cupping score: 86 / 100
ABOUT THE COFFEE
This batch of coffee was produced at the Nyagishiru Washing Station (CWS), located near the Ruvubu River in the Buhinyuza commune (Muyinga province) in northeastern Burundi. This is a hilly region situated at an altitude of approximately 1500–1800 m a.s.l., featuring fertile, volcanic soils. The Nile flows through this area, and the Ruvubu National Park is located nearby.
The Nyagishiru station is owned and managed by Matsitsi Trading Coffee SU (MATRACO). The company was founded in 2015 by Zuberi Matsitsi. Its primary goal is the production and promotion of specialty coffees for the international market. Matsitsi himself is an experienced coffee producer, owning over 7,000 coffee trees. In addition to Nyagishiru, MATRACO operates two other stations in the Kayanza region.
Importantly, coffees from these stations have repeatedly won the prestigious Cup of Excellence competition (in 2013, 2014, 2015, and 2017).
| Manufacturer: | PALOMA |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Burundi |
| Coffee bean origin: | Burundi |
| Coffee scoring: | 86 |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | green fruits, tropical fruits |
| Growing location: | 1600 - 1750 m n.p.m. |
| Growing region: | Muyinga |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Średnia |
| Variety: | Red Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Marakuja, aloes, winogrona, melon |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5905408870130 |
| Index: | 2101015081 |