Hygge - Chai Latte Raspberry 250g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Experience the rarity and delight of our luxurious Chai Latte Raspberry. Infused with organic raspberry, this special blend creates a tantalizingly sweet and warm sensation, providing you with the perfect cozy treat.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot water or milk, max. 80°C.
Ingredients: cane sugar*, skimmed milk powder* (22%), sweet whey powder* (from milk), black tea extract* (2%), natural raspberry flavouring (0,28%), salt, cinnamon*, vanilla*.
*From organic farming.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1591/374 kJ/kcal |
| Fat | 0,5 g |
| of which saturates | 0,3 g |
| Carbohydrate | 77,2 g |
| of which sugars | 75,9 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2,16 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960167 |
| Index: | 2302020056 |
| Expiration date: | 16.04.2026 |
Experience the rarity and delight of our luxurious Chai Latte Raspberry. Infused with organic raspberry, this special blend creates a tantalizingly sweet and warm sensation, providing you with the perfect cozy treat.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of powder with hot water or milk, max. 80°C.
Ingredients: cane sugar*, skimmed milk powder* (22%), sweet whey powder* (from milk), black tea extract* (2%), natural raspberry flavouring (0,28%), salt, cinnamon*, vanilla*.
*From organic farming.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1591/374 kJ/kcal |
| Fat | 0,5 g |
| of which saturates | 0,3 g |
| Carbohydrate | 77,2 g |
| of which sugars | 75,9 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2,16 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960167 |
| Index: | 2302020056 |
| Expiration date: | 16.04.2026 |