Hygge - Chai Latte organic 250g
(TAX included)
Our delicious Chai Latte Original is formulated using the finest organic ingredients, including freshly ground spices for a unique and exquisite flavor. Enjoy a smooth and flavorful cup of chai latte crafted with 100% organic content.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of Hygge Organic Chai Latte Chili with hot water or milk (max. 80°C).
Ingredients: cane sugar*, skimmed milk powder* (22%), sweet whey powder* (from milk), black tea extract* (2%), natural flavouring, salt, cinnamon*, vanilla*.
*From organic farming.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1591/374 kJ/kcal |
| Fat | 0,5 g |
| of which saturates | 0,3 g |
| Carbohydrate | 77,2 g |
| of which sugars | 75,9 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2,16 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space, away from direct sunlight.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960150 |
| Index: | 2302020055 |
| Expiration date: | 23.03.2027 |
Our delicious Chai Latte Original is formulated using the finest organic ingredients, including freshly ground spices for a unique and exquisite flavor. Enjoy a smooth and flavorful cup of chai latte crafted with 100% organic content.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of Hygge Organic Chai Latte Chili with hot water or milk (max. 80°C).
Ingredients: cane sugar*, skimmed milk powder* (22%), sweet whey powder* (from milk), black tea extract* (2%), natural flavouring, salt, cinnamon*, vanilla*.
*From organic farming.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1591/374 kJ/kcal |
| Fat | 0,5 g |
| of which saturates | 0,3 g |
| Carbohydrate | 77,2 g |
| of which sugars | 75,9 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2,16 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space, away from direct sunlight.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960150 |
| Index: | 2302020055 |
| Expiration date: | 23.03.2027 |