Hygge - Chai Latte Chilli 250g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Create a cozy moment with Chai Latte Chilli! A delicious blend of chai latte and a tasty chili, this bestseller is certified organic and sure to add warmth and flavor to any occasion.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of Hygge Organic Chai Latte Chili with hot water or milk, max. 80°C.
Ingredients: cane sugar*, skimmed milk powder* (22%), sweet whey powder* (from milk), black tea extract* (2%), natural flavoring, chili* (0,3%), salt, cinnamon*, vanilla*.
*From organic farming.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1591/374 kJ/kcal |
| Fat | 0,5 g |
| of which saturates | 0,3 g |
| Carbohydrate | 77,2 g |
| of which sugars | 75,9 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2,16 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960136 |
| Index: | 2302020053 |
| Expiration date: | 14.10.2026 |
Create a cozy moment with Chai Latte Chilli! A delicious blend of chai latte and a tasty chili, this bestseller is certified organic and sure to add warmth and flavor to any occasion.
Instructions: Mix 2-3 teaspoons of Hygge Organic Chai Latte Chili with hot water or milk, max. 80°C.
Ingredients: cane sugar*, skimmed milk powder* (22%), sweet whey powder* (from milk), black tea extract* (2%), natural flavoring, chili* (0,3%), salt, cinnamon*, vanilla*.
*From organic farming.
Nutritional values per 100g
| Energy | 1591/374 kJ/kcal |
| Fat | 0,5 g |
| of which saturates | 0,3 g |
| Carbohydrate | 77,2 g |
| of which sugars | 75,9 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 2,16 g |
Net weight: 250 g
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HYGGE! |
|---|---|
| Packaging: | 250 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 7350109960136 |
| Index: | 2302020053 |
| Expiration date: | 14.10.2026 |