Bracia Ziółkowscy - Brazil Fazenda Sertão Natural Espresso 250 g
Roasting date: 19.05.2026
(TAX included)
Whole-bean specialty coffee from Brazil, roasted by Bracia Ziółkowscy roasting brand. Dark roast, perfect for espresso machines and moka pots. You can feel taste of nuts, caramel, and cherries.
Country: Brazil
Region: Carmo de Minas
Farm: Fazenda Sertão
Varietal: Yellow Bourbon
Processing: Natural
Cupping score: 84 / 100 points
Altitude: 1100 - 1450 m a.s.l.
ABOUT THE COFFEE
You know us, we like to experiment and look for something more and further in coffee. Fruity notes are no stranger to us, we like acidity. Coffees from East Africa or fermented Indonesias are permanent guests here.
ROASTER'S OPINION
Now, this kind of espresso is really something. Smooth, sweet, pleasantly syrupy. Sometimes people call it "comforting". Gently fruity, but with low acidity.
Store in a dry and cool place.
| Manufacturer: | BRACIA ZIÓŁKOWSCY |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Coffee scoring: | 84 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Fazenda Sertão |
| Flavour notes: | nutty, red fruits, sweet |
| Growing location: | 1100-1450 m n.p.m. |
| Growing region: | Carmo de Minas |
| Roast level: | Medium |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Yellow Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Karmel, orzech, wiśnia |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5906815381226 |
| Index: | 2101032178 |
Whole-bean specialty coffee from Brazil, roasted by Bracia Ziółkowscy roasting brand. Dark roast, perfect for espresso machines and moka pots. You can feel taste of nuts, caramel, and cherries.
Country: Brazil
Region: Carmo de Minas
Farm: Fazenda Sertão
Varietal: Yellow Bourbon
Processing: Natural
Cupping score: 84 / 100 points
Altitude: 1100 - 1450 m a.s.l.
ABOUT THE COFFEE
You know us, we like to experiment and look for something more and further in coffee. Fruity notes are no stranger to us, we like acidity. Coffees from East Africa or fermented Indonesias are permanent guests here.
ROASTER'S OPINION
Now, this kind of espresso is really something. Smooth, sweet, pleasantly syrupy. Sometimes people call it "comforting". Gently fruity, but with low acidity.
Store in a dry and cool place.
| Manufacturer: | BRACIA ZIÓŁKOWSCY |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | High |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Brazil |
| Coffee scoring: | 84 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Fazenda Sertão |
| Flavour notes: | nutty, red fruits, sweet |
| Growing location: | 1100-1450 m n.p.m. |
| Growing region: | Carmo de Minas |
| Roast level: | Medium |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Yellow Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Karmel, orzech, wiśnia |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5906815381226 |
| Index: | 2101032178 |