Willie's Cacao - 72% Las Trincheras Gold 50g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Dark chocolate from Venezuelan Hacienda Las Trincheras - Trinitario bean with its rich, nutty smoothness. As the chocolate melts, it takes you on an adventure in taste. That’s why Willie makes his chocolate from ‘bean to bar’, to capture the miraculously different flavours of the world’s great cacaos.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter. Cocoa solids minimum 72%.
Suitable for wegans. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2310/556 kJ/kcal |
| Fat | 38,0 g |
| of which saturates | 22,9 g |
| Carbohydrate | 40,3 g |
| of which sugars | 27,4 g |
| Protein | 9,0 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580408 |
| Index: | 0400000042 |
| Expiration date: | 22.07.2027 |
Dark chocolate from Venezuelan Hacienda Las Trincheras - Trinitario bean with its rich, nutty smoothness. As the chocolate melts, it takes you on an adventure in taste. That’s why Willie makes his chocolate from ‘bean to bar’, to capture the miraculously different flavours of the world’s great cacaos.
Ingredients: cocoa mass, raw cane sugar, cocoa butter. Cocoa solids minimum 72%.
Suitable for wegans. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2310/556 kJ/kcal |
| Fat | 38,0 g |
| of which saturates | 22,9 g |
| Carbohydrate | 40,3 g |
| of which sugars | 27,4 g |
| Protein | 9,0 g |
| Salt | <0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580408 |
| Index: | 0400000042 |
| Expiration date: | 22.07.2027 |