Willie's Cacao - Praline Truffles - Marc de Champagne 35g
(TAX included)
The perfect small chocolate gift. Craft made and deeply luxurious dark chocolate praline truffles with Marc de Champagne Truffles. Artisan chocolate, made bean to bar.
Delicate, nutty single-estate dark chocolate is gently combined with smooth Marc de Champagne and freshly roasted hazelnuts.
Carefully roasted hazelnuts and pressed cocoa enhance the depth of flavour.
Ingredients: cocoa mass, unrefined cane sugar, hazelnuts (22%), cocoa powder, hazelnut oil (4%), Marc de Champagne (3%), cocoa butter. Cocoa solids: minimum 72%. May contain milk.
Contains alcohol. May contain milk. Suitable for vegans and vegetarians.
Nutritional values per 100 g:
| Energy | 2330/562 kJ/kcal |
| Fat | 40,2 g |
| of which saturates | 14,6 g |
| Carbohydrate | 36,3 g |
| of which sugars | 35,4 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 35 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583270 |
| Index: | 2401000006 |
| Expiration date: | 08.01.2027 |
The perfect small chocolate gift. Craft made and deeply luxurious dark chocolate praline truffles with Marc de Champagne Truffles. Artisan chocolate, made bean to bar.
Delicate, nutty single-estate dark chocolate is gently combined with smooth Marc de Champagne and freshly roasted hazelnuts.
Carefully roasted hazelnuts and pressed cocoa enhance the depth of flavour.
Ingredients: cocoa mass, unrefined cane sugar, hazelnuts (22%), cocoa powder, hazelnut oil (4%), Marc de Champagne (3%), cocoa butter. Cocoa solids: minimum 72%. May contain milk.
Contains alcohol. May contain milk. Suitable for vegans and vegetarians.
Nutritional values per 100 g:
| Energy | 2330/562 kJ/kcal |
| Fat | 40,2 g |
| of which saturates | 14,6 g |
| Carbohydrate | 36,3 g |
| of which sugars | 35,4 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,1 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 35 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165583270 |
| Index: | 2401000006 |
| Expiration date: | 08.01.2027 |