Willie's Cacao - El Blanco 50g
(TAX included)
Willie has made El Blanco because some of his favourite desserts rely on white chocolate and it is wonderful for decorating cakes, but take a small bite and as it melts you will soon realise that cooking aside, this is one heavenly square of chocolate.
Ingredients: cocoa butter, whole milk powder (21%), raw cane sugar.
Suitable for vegetarians. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2540/612 kJ/kcal |
| Fat | 45,7 g |
| of which saturates | 28,4 g |
| Carbohydrate | 41,3 g |
| of which sugars | 39,2 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 0,2 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580361 |
| Index: | 0400000035 |
| Expiration date: | 05.01.2027 |
Willie has made El Blanco because some of his favourite desserts rely on white chocolate and it is wonderful for decorating cakes, but take a small bite and as it melts you will soon realise that cooking aside, this is one heavenly square of chocolate.
Ingredients: cocoa butter, whole milk powder (21%), raw cane sugar.
Suitable for vegetarians. May contain nuts.
Nutritional values per 100g
| Energy | 2540/612 kJ/kcal |
| Fat | 45,7 g |
| of which saturates | 28,4 g |
| Carbohydrate | 41,3 g |
| of which sugars | 39,2 g |
| Protein | 8,6 g |
| Salt | 0,2 g |
Store in a cool and dry place. Between 16-18°C.
| Manufacturer: | WILLIE'S CACAO |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 50 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5060165580361 |
| Index: | 0400000035 |
| Expiration date: | 05.01.2027 |