LaCava - Colombia Rodriguez Washed Filter 200g
Roasting date: 09.02.2026
(TAX included)
Whole-bean specialty coffee from Colombia, roasted in Poland by LaCava. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. You can expect hints of citrus, lemongrass, and flowers.
Country: Colombia
Region: Huila
Farm: Rodriguez Family
Processing: Washed
Varietal: Geisha
Altitude: 1650 - 1950 m a.s.l.
Cupping score: 88 / 100 points
ROYAL BEANS
What’s behind the name Royal Beans? If Speciality beans are the pinnacle of coffee, our Royal Beans reach the Himalayas! In this series, we present the very top of the coffee pyramid, the crème de la crème, as precious as crown jewels. Anaerobic, Gesha, Nanolot, Lychee – what does it mean to go beyond the ordinary? – Royal Beans is a selection of coffees chosen by us from various roasters – they share exceptional flavor, limited production, unique processing methods, and the highest quality. A treat for coffee connoisseurs (and those aspiring to be)!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | LACAVA |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia |
| Coffee scoring: | 88 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Rodriguez Family |
| Flavour notes: | citrus fruits, floral |
| Growing location: | 1650–1950 m n.p.m. |
| Growing region: | Huila |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Geisha |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | Cytrusy, kwiaty, trawa cytrynowa |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5905215163074 |
| Index: | 2101014575 |
Whole-bean specialty coffee from Colombia, roasted in Poland by LaCava. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. You can expect hints of citrus, lemongrass, and flowers.
Country: Colombia
Region: Huila
Farm: Rodriguez Family
Processing: Washed
Varietal: Geisha
Altitude: 1650 - 1950 m a.s.l.
Cupping score: 88 / 100 points
ROYAL BEANS
What’s behind the name Royal Beans? If Speciality beans are the pinnacle of coffee, our Royal Beans reach the Himalayas! In this series, we present the very top of the coffee pyramid, the crème de la crème, as precious as crown jewels. Anaerobic, Gesha, Nanolot, Lychee – what does it mean to go beyond the ordinary? – Royal Beans is a selection of coffees chosen by us from various roasters – they share exceptional flavor, limited production, unique processing methods, and the highest quality. A treat for coffee connoisseurs (and those aspiring to be)!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | LACAVA |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia |
| Coffee scoring: | 88 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Rodriguez Family |
| Flavour notes: | citrus fruits, floral |
| Growing location: | 1650–1950 m n.p.m. |
| Growing region: | Huila |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Geisha |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | Cytrusy, kwiaty, trawa cytrynowa |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5905215163074 |
| Index: | 2101014575 |