Fentimans Sparkling Raspberry - 275 ml Drink
(TAX included)
Sparkling Raspberry - refreshing raspberry lemonade made from natural ingredients! The highest level of refreshment in a glass bottle. Unusual aroma and natural ingredients. The drink is gluten-free and 100% vegan. The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more excitin
Ingredients: carbonated water, raspberry juice from concentarte (5%), lemon juice from concentrate (5%), fructose, pear juice from concentrate (2%), sugar, fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice from concentrate, yeast), stabiliser (pectin), acid: citric acid, natural flavourings, chokeberry concentrate, elderberry concentrate, apple concentrate, sweetner: steviol glycosides from stevia, herbal infusions: speedwell, juniper berry. With sugars and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 74/17 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4 g |
| of which sugars | 3,9 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net capacity: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396003483 |
| Index: | 0301000035 |
| Expiration date: | 28.12.2027 |
Sparkling Raspberry - refreshing raspberry lemonade made from natural ingredients! The highest level of refreshment in a glass bottle. Unusual aroma and natural ingredients. The drink is gluten-free and 100% vegan. The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more excitin
Ingredients: carbonated water, raspberry juice from concentarte (5%), lemon juice from concentrate (5%), fructose, pear juice from concentrate (2%), sugar, fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice from concentrate, yeast), stabiliser (pectin), acid: citric acid, natural flavourings, chokeberry concentrate, elderberry concentrate, apple concentrate, sweetner: steviol glycosides from stevia, herbal infusions: speedwell, juniper berry. With sugars and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 74/17 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4 g |
| of which sugars | 3,9 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net capacity: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396003483 |
| Index: | 0301000035 |
| Expiration date: | 28.12.2027 |