Lacava - Mexico Dragon Natural Filter 250 g
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Whole-bean specialty coffee from Mexico, roasted in Poland by LaCava. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. You can expect hints of sea buckthorn, plum and honey.
Country: Mexico
Region: Villacorzo, Chiapas
Farm: Santa Cruz
Processing: Natural
Varietal: Caturra, Bourbon
Altitude: 800–1400 m a.s.l.
Cupping score: 86 / 100
| Manufacturer: | LACAVA |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Mexico |
| Coffee bean origin: | Mexico |
| Coffee scoring: | 86 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Santa Cruz |
| Flavour notes: | sweet, tropical fruits, yellow fruits |
| Growing location: | 800–1400 m n.p.m. |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Caturra, Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Rokitnik, śliwka, miód |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5905215163272 |
| Index: | 2101015092 |
Whole-bean specialty coffee from Mexico, roasted in Poland by LaCava. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. You can expect hints of sea buckthorn, plum and honey.
Country: Mexico
Region: Villacorzo, Chiapas
Farm: Santa Cruz
Processing: Natural
Varietal: Caturra, Bourbon
Altitude: 800–1400 m a.s.l.
Cupping score: 86 / 100
| Manufacturer: | LACAVA |
|---|---|
| Acidity: | High |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Mexico |
| Coffee bean origin: | Mexico |
| Coffee scoring: | 86 |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | Santa Cruz |
| Flavour notes: | sweet, tropical fruits, yellow fruits |
| Growing location: | 800–1400 m n.p.m. |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | High |
| Variety: | Caturra, Bourbon |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Rokitnik, śliwka, miód |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5905215163272 |
| Index: | 2101015092 |