Heresy - Nectar Fruity Espresso Blend Espresso 252 g
Roasting date: 04.02.2026
(TAX included)
A blend of specialty quality beans, roasted at Heresy roastery by the 2020 Roasting Vice Champion. Dark roast, designed for espresso, coffeemaker or cup brewing. In the profile you can find notes of stone fruits and chocolate.
Origin: Ethiopia, Costa Rica
Region: Sidama, Chirripo
Variety: 74158, Caturra
Processing: Natural
Altitude: 1800 - 2050 m a. s. l.
Cupping score: 87 / 100
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HERESY |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Ethiopia, Costa Rica |
| Coffee scoring: | 87 |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | chocolate, yellow fruits |
| Growing location: | 2050-1800 m n.p.m. |
| Growing region: | Sidama, Chirripo |
| Roast level: | Medium |
| Specialty: | Yes |
| Variety: | 74158, Caturra |
| Packaging: | 252 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Owoce Pestkowe, Czekolada, |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101032262 |
A blend of specialty quality beans, roasted at Heresy roastery by the 2020 Roasting Vice Champion. Dark roast, designed for espresso, coffeemaker or cup brewing. In the profile you can find notes of stone fruits and chocolate.
Origin: Ethiopia, Costa Rica
Region: Sidama, Chirripo
Variety: 74158, Caturra
Processing: Natural
Altitude: 1800 - 2050 m a. s. l.
Cupping score: 87 / 100
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | HERESY |
|---|---|
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Ethiopia, Costa Rica |
| Coffee scoring: | 87 |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | chocolate, yellow fruits |
| Growing location: | 2050-1800 m n.p.m. |
| Growing region: | Sidama, Chirripo |
| Roast level: | Medium |
| Specialty: | Yes |
| Variety: | 74158, Caturra |
| Packaging: | 252 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Natural |
| Tasting notes: | Owoce Pestkowe, Czekolada, |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101032262 |