Story Coffee Roasters - Colombia Patio Bonito Washed Filter 200g
Roasting date: 14.01.2026
(TAX included)
Leave us your e-mail, we will let you know as soon as the selected product appears in the offer!
Whole-bean specialty coffee from Colombia roasted by Story Coffee from Poland. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. The flavour of the brew brings the notes of jasmine, green tea, pomegranate, and guava.
Country: Colombia
Region: Cauca
Farm: Patio Bonito
Varietal: Gesha
Processing: Washed
Altitude: 1400 m a.s.l.
ROYAL BEANS
What’s behind the name Royal Beans? If Speciality beans are the pinnacle of coffee, our Royal Beans reach the Himalayas! In this series, we present the very top of the coffee pyramid, the crème de la crème, as precious as crown jewels. Anaerobic, Gesha, Nanolot, Lychee – what does it mean to go beyond the ordinary? – Royal Beans is a selection of coffees chosen by us from various roasters – they share exceptional flavor, limited production, unique processing methods, and the highest quality. A treat for coffee connoisseurs (and those aspiring to be)!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | STORY COFFEE ROASTERS |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | 1400 m n.p.m. |
| Flavour notes: | floral, tea, tropical fruits |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5907131631040 |
| Index: | 2101014552 |
Whole-bean specialty coffee from Colombia roasted by Story Coffee from Poland. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. The flavour of the brew brings the notes of jasmine, green tea, pomegranate, and guava.
Country: Colombia
Region: Cauca
Farm: Patio Bonito
Varietal: Gesha
Processing: Washed
Altitude: 1400 m a.s.l.
ROYAL BEANS
What’s behind the name Royal Beans? If Speciality beans are the pinnacle of coffee, our Royal Beans reach the Himalayas! In this series, we present the very top of the coffee pyramid, the crème de la crème, as precious as crown jewels. Anaerobic, Gesha, Nanolot, Lychee – what does it mean to go beyond the ordinary? – Royal Beans is a selection of coffees chosen by us from various roasters – they share exceptional flavor, limited production, unique processing methods, and the highest quality. A treat for coffee connoisseurs (and those aspiring to be)!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | STORY COFFEE ROASTERS |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Colombia |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | 1400 m n.p.m. |
| Flavour notes: | floral, tea, tropical fruits |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Packaging: | 200 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5907131631040 |
| Index: | 2101014552 |