Good Coffee - Kenya Mugaya Washed Espresso 250 g
Roasting date: 30.01.2026
(TAX included)
Whole-bean specialty coffee from Kenya, roasted by Good Coffee Micro Roasters from Poland. Dark roast, perfect for espresso machines and moka pots. In the brew, you can expect the notes of currants, grapefruit and passion fruit.
Origin: Kenya
Region: Kirinyaga
Processing: Washed
Variety: SL28, SL34
Altitude: 1700 - 1800 m a. s. l.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | GOOD COFFEE |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Kenya |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | citrus fruits, forest fruits, tropical fruits |
| Growing location: | 1700 - 1800 m n.p.m. |
| Growing region: | Kirinyaga |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | SL28, SL34 |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | porzeczki, grejpfrut, marakuja |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101032266 |
Whole-bean specialty coffee from Kenya, roasted by Good Coffee Micro Roasters from Poland. Dark roast, perfect for espresso machines and moka pots. In the brew, you can expect the notes of currants, grapefruit and passion fruit.
Origin: Kenya
Region: Kirinyaga
Processing: Washed
Variety: SL28, SL34
Altitude: 1700 - 1800 m a. s. l.
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | GOOD COFFEE |
|---|---|
| Acidity: | Medium |
| Arabica / Robusta (ratio): | 100% Arabica |
| Body: | Average |
| Brewing type: | espresso machine, moka pot, pressure maker |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Kenya |
| Country of roasting: | Poland |
| Flavour notes: | citrus fruits, forest fruits, tropical fruits |
| Growing location: | 1700 - 1800 m n.p.m. |
| Growing region: | Kirinyaga |
| Roast level: | Dark |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | SL28, SL34 |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Washed |
| Tasting notes: | porzeczki, grejpfrut, marakuja |
| Product type: | Coffee |
| Index: | 2101032266 |