Fentimans Rhubarb Lemonade - 275ml Drink
(TAX included)
Rhubarb Lemonade - drink crafted with real British rhubarb juice for a rich, tangy depth that bursts with natural flavour. The highest level of refreshment in a glass bottle. Unusual aroma and natural ingredients. The drink is gluten-free and 100% vegan. The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, lemon juice from concentrate (6%), rhubarb juice from concentrate (3%), fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice from concentrate, yeast), natural flavourings, sweet potato concentrate, carrot concentrate, acidity regulator: potassium tartrate, sweetener: steviol glycosides from stevia, herbal infusions: juniper berry, speedwell. With sugar and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 94/22 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4,1 g |
| of which sugars | 4,0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net capacity: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396004718 |
| Index: | 2301040057 |
| Expiration date: | 28.07.2027 |
Rhubarb Lemonade - drink crafted with real British rhubarb juice for a rich, tangy depth that bursts with natural flavour. The highest level of refreshment in a glass bottle. Unusual aroma and natural ingredients. The drink is gluten-free and 100% vegan. The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, lemon juice from concentrate (6%), rhubarb juice from concentrate (3%), fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice from concentrate, yeast), natural flavourings, sweet potato concentrate, carrot concentrate, acidity regulator: potassium tartrate, sweetener: steviol glycosides from stevia, herbal infusions: juniper berry, speedwell. With sugar and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 94/22 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4,1 g |
| of which sugars | 4,0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net capacity: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396004718 |
| Index: | 2301040057 |
| Expiration date: | 28.07.2027 |