Bracia Ziółkowscy - Vietnam Quảng Trị Liberica Anaerobic Natural Filter 250 g
Roasting date: 30.04.2026
(TAX included)
Whole-bean specialty coffee from Vietnam, roasted by Bracia Ziółkowscy roasting brand. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. The brew resembles the flavour of grapes, liquorice, sesame and vanilla.
Origin: Vietnam
Region: Province Quang Tri
Farm: 96B Coffee Company
Variety: Liberica
Processing: Anaerobic Natural
Altitude: 600 m a.s.l.
ABOUT THE COFFEE
Can coffee really taste like this? Yes, it can, and completely naturally at that. Liberica is a rare coffee species – accounting for just 1% of the world's coffee bean production. This specific lot was created thanks to the collaboration of 96B – a café and roastery from Saigon – with five farming families from Huong Phung. Thanks to a meticulous production process, the beans that were once sold as "pseudo-arabica" have today achieved the status of extraordinary microlots.
ROASTER'S OPINION
Liberica makes its debut with us – a unique and little-explored coffee species. A completely surprising flavor profile. You have never drunk anything like this before, we guarantee you that.
ROYAL BEANS
What’s behind the name Royal Beans? If Speciality beans are the pinnacle of coffee, our Royal Beans reach the Himalayas! In this series, we present the very top of the coffee pyramid, the crème de la crème, as precious as crown jewels. Anaerobic, Gesha, Nanolot, Lychee – what does it mean to go beyond the ordinary? – Royal Beans is a selection of coffees chosen by us from various roasters – they share exceptional flavor, limited production, unique processing methods, and the highest quality. A treat for coffee connoisseurs (and those aspiring to be)!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | BRACIA ZIÓŁKOWSCY |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Body: | High |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Vietnam |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | 96B Coffee Company |
| Flavour notes: | spices, sweet |
| Growing location: | 600 m n.p.m. |
| Growing region: | Prowincja Quang Tri |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Liberika |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Anaerobic natural |
| Tasting notes: | winogrona, lukrecja, sezam, wanilia |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5906815381196 |
| Index: | 2101015106 |
Whole-bean specialty coffee from Vietnam, roasted by Bracia Ziółkowscy roasting brand. Light roast, perfect for filter coffee machines, drippers, Chemex, AeroPress, French Press, and other pour-over brewing methods. The brew resembles the flavour of grapes, liquorice, sesame and vanilla.
Origin: Vietnam
Region: Province Quang Tri
Farm: 96B Coffee Company
Variety: Liberica
Processing: Anaerobic Natural
Altitude: 600 m a.s.l.
ABOUT THE COFFEE
Can coffee really taste like this? Yes, it can, and completely naturally at that. Liberica is a rare coffee species – accounting for just 1% of the world's coffee bean production. This specific lot was created thanks to the collaboration of 96B – a café and roastery from Saigon – with five farming families from Huong Phung. Thanks to a meticulous production process, the beans that were once sold as "pseudo-arabica" have today achieved the status of extraordinary microlots.
ROASTER'S OPINION
Liberica makes its debut with us – a unique and little-explored coffee species. A completely surprising flavor profile. You have never drunk anything like this before, we guarantee you that.
ROYAL BEANS
What’s behind the name Royal Beans? If Speciality beans are the pinnacle of coffee, our Royal Beans reach the Himalayas! In this series, we present the very top of the coffee pyramid, the crème de la crème, as precious as crown jewels. Anaerobic, Gesha, Nanolot, Lychee – what does it mean to go beyond the ordinary? – Royal Beans is a selection of coffees chosen by us from various roasters – they share exceptional flavor, limited production, unique processing methods, and the highest quality. A treat for coffee connoisseurs (and those aspiring to be)!
Store in a cold and dry space.
| Manufacturer: | BRACIA ZIÓŁKOWSCY |
|---|---|
| Acidity: | Low |
| Body: | High |
| Brewing type: | Chemex, aeropress, drip coffee brewer, dripper, french press |
| Caffeine content: | Caffeinated |
| Coffee bean origin: | Vietnam |
| Country of roasting: | Poland |
| Farm: | 96B Coffee Company |
| Flavour notes: | spices, sweet |
| Growing location: | 600 m n.p.m. |
| Growing region: | Prowincja Quang Tri |
| Roast level: | Light |
| Specialty: | Yes |
| Sweetness: | Medium |
| Variety: | Liberika |
| Packaging: | 250 g |
| Coffee form: | Whole Bean |
| Processing: | Anaerobic natural |
| Tasting notes: | winogrona, lukrecja, sezam, wanilia |
| Product type: | Coffee |
| EAN: | 5906815381196 |
| Index: | 2101015106 |