Fentimans Ginger Beer - 275 ml
(TAX included)
Fentimans Traditional Ginger Beer - traditional non-alcoholic ginger beer, whose recipe has existed for over 100 years. Full of flavour non-alcoholic beer made of the top quality Chinese ginger. Pleasant taste and aroma sensations are guaranteed! The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice concentrate, yeast), sugar, pear juice concentrate, natural flavourings: ginger, lemon, capsicum, acidity regulator: potassium tartrates, acid: citric acid, sweetener: steviol glycosides from stevia, herbal infusions: speedwell, juniper, yarrow. With sugars and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 92/22 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4,6 g |
| of which sugars | 4,4 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net volume: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396222334 |
| Index: | 0301000013 |
| Expiration date: | 28.11.2026 |
Fentimans Traditional Ginger Beer - traditional non-alcoholic ginger beer, whose recipe has existed for over 100 years. Full of flavour non-alcoholic beer made of the top quality Chinese ginger. Pleasant taste and aroma sensations are guaranteed! The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice concentrate, yeast), sugar, pear juice concentrate, natural flavourings: ginger, lemon, capsicum, acidity regulator: potassium tartrates, acid: citric acid, sweetener: steviol glycosides from stevia, herbal infusions: speedwell, juniper, yarrow. With sugars and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 92/22 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4,6 g |
| of which sugars | 4,4 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net volume: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396222334 |
| Index: | 0301000013 |
| Expiration date: | 28.11.2026 |