Fentimans Victorian Lemonade - Drink 275 ml
(TAX included)
Victorian Lemonade - the perfect solution for summer refreshment! This sparkling lemonade will cool everyone even on the hottest day. Each bottle includes lemon juice from 1.5 lemons! 100% vegan and gluten free.The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, lemon juice from concentrate (19%), fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice concentrate, yeast), sugar, glucose syrup, pear juice concentrate, stabiliser: pectin, natural flavourings lemon, orange, acidity regulator: potassium tartrates, sweetener: steviol glycosides from stevia, herbal infusions (speedwell, juniper berry). With sugars and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 124/29 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 6,1 g |
| of which sugars | 4,4 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net volume: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396222341 |
| Index: | 0301000030 |
| Expiration date: | 28.03.2027 |
Victorian Lemonade - the perfect solution for summer refreshment! This sparkling lemonade will cool everyone even on the hottest day. Each bottle includes lemon juice from 1.5 lemons! 100% vegan and gluten free.The screw cap makes the drink a perfect choice at any place. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, lemon juice from concentrate (19%), fermented ginger root extract (water, glucose syrup, ginger root, pear juice concentrate, yeast), sugar, glucose syrup, pear juice concentrate, stabiliser: pectin, natural flavourings lemon, orange, acidity regulator: potassium tartrates, sweetener: steviol glycosides from stevia, herbal infusions (speedwell, juniper berry). With sugars and sweetener.
Nutritional values per 100g
| Energy | 124/29 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 6,1 g |
| of which sugars | 4,4 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net volume: 275 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 275 ml |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396222341 |
| Index: | 0301000030 |
| Expiration date: | 28.03.2027 |