Fentimans Connoisseurs Tonic Water - 200 ml Drink
(TAX included)
Fentimans Connoisseurs Tonic Water - gentle tonic water with herbal character. Its delicate flavour profile enhances and amplifies the beautiful botanicals of premium spirits. Tastes great especially with gin. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, sugar, acid: citric acid, natural flavouring, flavour: quinine, fermented botanical extracts from juniper berry, kaffir lime leaves, lemongrass, sweetener: steviol glycosides from stevia. With sugar, sweetener, quinine.
Nutritional values per 100g
| Energy | 84/20 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4,5 g |
| of which sugars | 4,4 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net volume: 200 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 200 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396002394 |
| Index: | 0301000033 |
| Expiration date: | 28.06.2027 |
Fentimans Connoisseurs Tonic Water - gentle tonic water with herbal character. Its delicate flavour profile enhances and amplifies the beautiful botanicals of premium spirits. Tastes great especially with gin. Great at home, to take away or in a cafe or restaurant. The variety of tastes effectively prevents boredom and makes any meal more exciting.
Ingredients: carbonated water, sugar, acid: citric acid, natural flavouring, flavour: quinine, fermented botanical extracts from juniper berry, kaffir lime leaves, lemongrass, sweetener: steviol glycosides from stevia. With sugar, sweetener, quinine.
Nutritional values per 100g
| Energy | 84/20 kJ/kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4,5 g |
| of which sugars | 4,4 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | <0,01 g |
Net volume: 200 ml
Made in the UK.
Store in a cool, dry place. Once opened, keep refrigerated and consume within three days.
| Manufacturer: | FENTIMANS |
|---|---|
| Country of origin: | Great Britain |
| Packaging: | 200 g |
| Product type: | Other |
| EAN: | 5029396002394 |
| Index: | 0301000033 |
| Expiration date: | 28.06.2027 |